Fotograf Marek Kačír

Hrad Bouzov

Musím sa priznať, že na návštevu hradu Bouzov v Českej republike som sa obzvlášť tešil. Okrem toho, že podľa mňa vyzerá veľmi pekne, sa tu natáčal film Princezná Fantaghiro, ktorý som ako malý pozeral. Stredovek a rytieri ma zaujímali už dávno a do dnešných dní ma to neomrzelo. Vo filme síce k tomu pridali aj čarodejníkov a kúzla, ale to dej podľa mňa vhodne doplnilo.

Hrad svojím vzhľadom pútal pozornosť mnohých tvorcov filmov a okrem vyššie spomínaného filmu sa tu natáčal napríklad Mladý Indiana Jones, Arabela či Traja Mušketieri a veľa iného. Niet divu, veď romantický vzhľad tohto hradu je tomu predurčený.

Dnes to nebude žiadna túra, ani náročný výstup. Na hrad prichádzame autom. Vystupujeme na parkovisku hneď pod hradom a miernym stúpaním sa dostávame k hradnej bráne. Na tomto mieste si zakupujeme vstupenky a popod tunel pokračujeme ďalej.

Po prejdení popod hodinovú vežu sa nám hrad konečne ukázal v plnej kráse aj zblízka. Tento vstup mi pripomína tunel na Oravskom hrade na Slovensku. Po jeho prekonaní sa vám taktiež ukáže hrad v plnej kráse. A aj na Oravskom hrade sa natáčalo viacero filmov. Nebude to tými tunelmi?

Hrad bol založený na prelome 13. a 14. storočia. Jeho prvým majiteľom bol Búz z Búzova. Bol to hrad s jedným poschodovým palácom. Koncom 14. storočia bolo k hradu pristavané aj predhradie.

Hrad počas svojej dlhoročnej existencie vystriedal viacero majiteľov.

Počas tridsaťročnej vojny slúžil ako cisárska pevnosť a väzenie pre švédskych zajatcov. V tom čase to asi malo od romantického vzhľadu dosť ďaleko. Hlavne pre tých, čo skončili v tunajších celách. V súčasnosti si na tomto mieste väzenie ani neviem poriadne predstaviť.

Asi najdlhšími vlastníkmi hradu bol Rád nemeckých rytierov. Ten hrad vlastnil od roku 1696 až do roku 1939. Veľmajstrovi tohto rádu Eugenovi Habsburskému môžeme ďakovať za súčasnú podobu hradu. Ten sa ho v roku 1895 rozhodol prestavať a okrem tradičných českých architektonických prvkov tu zakomponoval aj prvky nemeckej architektúry.

Čakáme v predhradí, kým nás sprievodca nevyzve k vstupu dovnútra. Vstup je so sprievodcom a v pravidelných časových intervaloch. Nie sme tu sami. Okrem nás na vstup čaká dosť veľa ľudí. Dočítal som sa, že je to jeden z najnavštevovanejších hradov v Českej republike.

Po kamennom moste vchádzame cez veľké dvere dovnútra. Hrad je vybavený predmetmi vyrobenými na mieru pre tento hrad a vecami zo súkromných zbierok arcivojvodu Eugena. Musím uznať, že arcivojvoda mal dobrý vkus.  Pútavé sú lustre vyrobené z parohov jeleňa, ale aj krásny vyrezávaný drevený nábytok a posteľ v spálni.

Samozrejme ani na tomto hrade nesmú chýbať meče, delá a brnenie.

Hrad počas nacistickej nadvlády slúžil ako sklad zabaveného majetku. V tom čase sa tu muselo nachádzať množstvo vecí a umeleckých diel zabavených nacistami. Miestnosťami sa asi dalo len s ťažkosťami prechádzať.

Dnes je to tu oveľa útulnejšie a prehľadnejšie. Hrad je vo vlastníctve štátu. Rád nemeckých rytierov sa síce snažil o vrátenie hradu, zatiaľ bezúspešne.

Prehliadka hradu sa nám končí a my vychádzame po kamennom moste na predhradie. Bol to pekný zážitok navštíviť tento pekný hrad. Do bodky splnil moje očakávania. Teraz nás čaká cesta do auta a môžeme sa vybrať za ďalším dobrodružstvom.

Ďakujem.